Kort nyt

Onkel Tom siger: Luv pæl, men hvad er det egentlig?

lørdag den 1. marts 2014

Havnekran

Der er en del medlemmer, som har spurgt om adgang til at bruge havnens faste kran. Kranen kan håndtere både på op til 5 tons, og det er jo meget nyttigt, hvis man har en Melges 24 eller Yngling stående på en landevejstrailer. Endnu mere nyttigt er det i disse tider med "økologisk" bundmaling. Kapsejlere er simpelthen nødt til at vaske bund flere gange i løbet af en sæson.

Vi har talt med havnemesteren, og selvfølgelig kan medlemmer af Rungsted Sejlklub få lov til at bruge kranen til deres både. Proceduren er den, at man skal godkendes til kran af klubbens kranchef. Når det er på plads med underskrift, kan man på havnekontoret få udleveret en nøgle til kranen mod et mindre gebyr.

Kontakt Peter "Kranberg" Hancke for yderligere detaljer. Mere om kraner på Rungsted Havn kan findes under fanebladet kran.

Ingen kommentarer:

Send en kommentar

Rungsted Sejlklub modtager med glæde kommentarer. Venligst angiv dit navn, og bemærk at vi logger din ip-adresse.