Bon mots

Kæmpe TAK til alle for en skøn Knarr weekend. Husk at se billederne... rul ned for mere info.

Race

Rungsted Cup 2020, Knarr - 29/30 august!

Opdateret resultat total: 


Rungsted Sejlklub Knarr Cup 29-30 August 2020, total


Sponsorer:

Tak til Johannes Fog Hørsholm for velvillig støtte til arrangementet.


Dokumenter:
  1. NOR, opdateret 22/8 - klik.
  2. Tilmelding til Knarr Rungsted Cup 2020 - klik.
  3. Sailing Instructions - klik.
  4. Protestskema - klik.


    Tilmeldte:
    1. DEN46: Troels Bjerg, Paul Leroy, Johannes O. Larsen, KDY, (27/7)
    2. DEN112: Kim Søderlund/KDY, Peter G. Christiansen, Kasper Bonnevie/RS, (28/7)
    3. DEN113: Morten Reinhold, Jacob Reinhold, Stig Munchaus, H. S. (30/7)
    4. DEN128: Jesper Rasmussen, Peter Salskov-Iversen, Michael Jeppesen, KDY (31/7)
    5. DEN68: Peter Bøttcher, Lau Wogelius, Anton Vester, KDY, (11/8)
    6. DEN15: Mads Freek Petersen, Max Busch-Jensen, Peter Lillelund, Dragør Sejlklub, (12/8)
    7. DEN123: Lars Kjær, Michael Fetterlein, Niels Henrik Sodeman, H.S./KDY, (12/8)
    8. DEN134: Johan Prior Knock, Per Lambæk, Kim Garde, H.S. (13/8)
    9. DEN90: Lars Gottfredsen, Anders Fisker, Ejner Gottfredsen, RS, (13/8) 
    10. DEN98: Valdemar Much-Anderse/Yachtklubben Furesøen, Henrik Lyngkjær/HS, Hans Trap/RS, (16/8)
    11. DEN101: Tom Carlsen, Steen Ammentorp, Nikolaj Bestle, Sundet, (16/8)
    12. DEN121: Søren Leopold, Anne-Marie Leopold, Charlotte Krebs, KDY, (17/8)
    13. DEN76: Ulrik Storm, Jens Refn, Bent Falch Ovesen, KDY, (17/8)
    14. DEN71: Steen Nielsen, Peter Falck, Torben Burkal, RS, (17/8)
    15. DEN102: Thomas Ørum/RS, Jesper Adler/KDY, (17/8)
    16. DEN137: Kim Bruhn-Petersen, Michael Knudsen, Jesper Høyer, SKS, (17/8)
    17. DEN124: Anders Myralf, Peder Holm, Christian Nylykke, KDY, (18/8) 
    18. DEN116: Lars-Ole Knudsen, KDY, (18/8) 
    19. DEN92: Svenn Henningsen, Niels Brondbjerg, Jacob Henningsen, Birkerød Sejlklub, (20/8)
    20. DEN118: Jakob Zarp, Per Flemming Christensen, Theis X, SKS, (20/8)
    21. DEN122: Christian Rolf Jacobsen/KDY, Christian Grønborg, Christian Olesen, (24/8)  
    22. DEN135: Søren Pehrsson/KDY, Nikolaj Bjørnholm/HS, Julie E. Pehrsson + Anne Katrine Spork.
    23. DEN91: John Wulff/Jægerspris, Benny Christensen, Ole Albrecht, (26/8)
    24. DEN95: Sophus Bruun/SKS, Matthias Fjeldborg Andersen og Christian Mogensen, (26/8) 
    Tilmeldingslisten tilstræbes opdateret dagligt ved frokosttid.


    Officiel opslagstavle: (Virker også på mobil) 

    Sejladsmeddelelser

    20200829 0912: Der sejles styrbord rundt.


    Øvrige meddelelser:

    1. Havnechefen meddeler, at vi kan ligge inderst i nordbassinet ved mastekranerne og ved traveliftmolen (ikke inde mellem disse) samt ved tilriggermolen, dog ikke så den store mastekran blokeres. Se skitse herunder.
    2. Moleøl og anden relateret aktivitet vil ske i nærheden af masteskuret.
    3. Corona: Hvis Corona-regler begrænser antal deltagere, vil de først tilmeldte have fortrinsret til deltagelse. Det er iøvrigt op til deltagerne selv at sørge for at overholde diverse Corona-regler.
    4. 20200824: DEN98 ændrer konfiguration fra (Skipper: Hans Trap, Gast1: Valdemar Munch-Andersen, Gast2: Henrik Lyngkjær) til (Skipper: Valdemar Munch-Andersen, Gast1: Henrik Lyngkjær, Gast2: Hans Trap).
    5. 20200827: DEN118 udskifter Ole Albrecht med Per Flemming Christensen.
    6. 20200827: DEN102 ændrer skipper og gaster fra Jesper Adler til ovenviste.
    7. 20200827: DEN90 sejler med 3 mands besætning - uden Jesper Kjer.
    8. 20200828: DEN112 skifter Henrik Søderlund ud med Kasper Bonnevie.
    9. 20200828: DEN122 sejler uden Martin Lütken.
    10. 20200829: DEN102 sejler uden Jane. 
    11. 20200829: DEN118 Søren Gjerlev udskiftes med Theis X.
    12. 20200829: DEN135 Julie E. Pehrsson + Anne Katrine Spork er også med.
    13. 20200829: DEN95 Udskifter Asger Bjørn, Casper Rasmussen, Kathrine Petersen med Matthias Fjeldborg Andersen og Christian Mogensen.
    14. 20200829: DEN124 Udskifter Christian Nylykke med Torben Bjørn Christensen d.d.
    15. 20200830: DEN76 sejler uden Ulrik Storm.

     


    Gæstepladser:
    Knarrer kan ligge i de grønne områder



    Crewtider:
     
    Lørdag senest 0900. (første start 1100
    Søndag 0830. (første start 1000)

    Dog moleølsteam 1300 begge dage.


    Navne i teamet:

    Ann-Kristin (Moleøl)
    Bo (Formand for juryen)
    Flemming (Liniebåd)
    Hønse (Baneleder)
    Jakob
     
    Jan (Excel)
    Jonas (Liniebåd)
    Jørgen M. (Jury)
    Christian (Skipper på dommerbåden)
    Katrine (Moleøl)
     
    Michael
    Molte (Søndag: Liniebåd)
    Nicolai (Bureau)
    Niels (Søndag: Dommerbåd)
    Peter H. (Topmærkebåd)
     
    Peter W. (Jury)
    Thea (Søndag: Topmærkebåd)
    Therese (Moleøl)
    Tillman (lørdag: Topmærkebåd, søndag: Dommerbåd)
    Tobias (Liniebåd)
     
    Torben  (Topmærkebåd, lørdag)
    Tom (Dommerbåd)

    Kæmpe tak til alle for deltagelse og hjælp med at få det hele til at lykkes.


    Tidligere arrangementer kan ses ved klik her!