Kort nyt

Onkel Tom siger: Luv pæl, men hvad er det egentlig?

mandag den 23. april 2018

Instruktører søges

Der lader til at være ret god interesse for vores sejlskole, og derfor søger vi flere instruktører med "rutine i bæltet". Det handler om at tage på vandet et par timer om ugen - altså to timer - med en lille håndfuld ivrige nye sejlere per båd.
Sejlskole gør glad

Aldersspændet er p.t. fra cirka 26 til 65, og vi sejler blandt andet - men ikke kun - i Ynglinge. Opgaven derude er, at skabe tryghed, max hygge og spas, samt fortælle hvordan en båd virker og lade de nye sejlere prøve selv - i et passende tempo. Målet er, at vores elever skal kunne tage den praktiske duelighedsprøve.

Så... hvem vil være med til at bygge danmarks sjoveste og hyggeligste sejlskole op? Vi skal have flere glade sejlere på vandet. Ring til een af os i bestyrelsen for nærmere info... eller skriv til os, hvis du vil have lidt detaljer, som du kan læse i ro og fred. Vores kontakt-data kan findes under fanen info i menuen herover.

Ingen kommentarer:

Send en kommentar

Rungsted Sejlklub modtager med glæde kommentarer. Venligst angiv dit navn, og bemærk at vi logger din ip-adresse.