Kort nyt

Onkel Tom siger: Luv pæl, men hvad er det egentlig?

onsdag den 16. maj 2018

Skrub, test og burger

Torben, Simon og undertegnede var lige ude at teste grejet, og vi kan melde, at der var ikke rigtig noget, der ikke virkede. Alle sejl kan hejses, og de kan minsandten også komme ned igen. En enkelt snor blev "rettet til", og så var det derudaf.
Det ser anstrengende ud, ikk?
Vintermosset skulle dog lige skrubbes af. Jeg synes, det bliver værre og værre. Gad vide, om det er alt det miljøhalløj, for så er det jo et godt tegn. Hmm. Af kom det, og tænk... vi var så ivrige, at vi fuldstændigt glemte, at der lå tre kolde øl i tasken.
Captains Burger holder. Altid.
Heldigvis glemte vi ikke at smutte forbi The Captain, for Captains Burger med Brown Ale holder. Altid.

Bemærk iøvrigt, at vores klubbåde flytter fra sydhavnen til skolemolen aka bro 8, som er den yderste bro i nordbassinet. Det er tættere på klubhuset, men en anelse længere væk fra the Captain. Til gengæld er det meget nemmere at komme ind og ud af havnen.

Ingen kommentarer:

Send en kommentar

Rungsted Sejlklub modtager med glæde kommentarer. Venligst angiv dit navn, og bemærk at vi logger din ip-adresse.